Черкаські підприємства і профспілки звертатимуться до Міністерства економіки з приводу саботування роботи спеціальної комісії з розслідування нещасних випадків

Нещасні випадки на виробництві є серйозним викликом для підприємств і загрозою для життя та здоров’я українців, які працюють у різних галузях промисловості та сфери послуг.

Відповідно до нашого законодавства, коли трапляється нещасний випадок, в обов’язковому порядку проводиться розслідування його обставин, аби забезпечити справедливе вирішення ситуації.

Днями у Черкасах пройшов круглий стіл за участі бюджетоутворюючих підприємств та Федерації профспілок Черкащини. Запрошені були також фахівці Черкаської обласної військової адміністрації, Пенсійного фонду та Міжрегіонального управління Держслужби з питань праці.

Головним приводом для цього зібрання стало питання виконання вимог Порядку розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві на підприємствах, організаціях та установах Черкащини, адже з проблемою організації роботи спеціальної комісії з розслідування нещасних випадків зіткнулись навіть підприємства з високою культурою охорони праці.

Як повідомив керівник Федерації профспілок Черкаської області Петро ШЕВЧЕНКО з посиланням на інформацію галузевих профспілкових організацій, сьогодні в області є близько 10 випадків, які проходять із порушенням встановлених термінів розслідування: замість встановлених 15-ти днів — тягнуться із травня цього року.

Порушення термінів розслідування нещасних випадків на виробництві у свою чергу перешкоджають справедливому вирішенню цих ситуацій, наслідком чого постраждалі працівники та їхні сім’ї не можуть отримати належне відшкодування за втрати, які спричинили нещасні випадки, і не мають можливості відстоювати свої права.

З початку 2023 року сфера соціального захисту зазнала значних змін. Зокрема, ПФУ тепер залучений до розслідування нещасних випадків на виробництві замість Фонду соцстраху. Заступник керівника ГУ ПФУ у Черкаській області Віталій ТАРАН розповів про деякі новели законодавства у сфері соціального захисту і повідомив, що з початку року до ПФУ як уповноваженого органу надійшло 62 повідомлення про нещасні випадки на виробництві.

За словами Віталія Тарана, співпраця органів ПФУ з роботодавцями налагоджена і проблем не повинно виникати. Натомість, на думку присутніх, є проблеми співпраці з іншим державним органом — Міжрегіональним управлінням Держслужби з питань праці у Черкаській області.

У якості прикладу для ілюстрації існуючих проблем присутні проаналізували одну з найскладніших і кричущих ситуацій, що склалась із проведенням розслідування нещасного випадку з працівником відокремленого підрозділу ПАТ «Черкасиобленерго». На думку члена ЦК профспілки обкому профспілки енергетики і електротехнічної промисловості Черкаської області Анатолія ГОНЧАРЕНКА, причина тривалого розслідування у цьому конкретному випадку полягає у перевищенні повноважень Центральним міжрегіональним управлінням Держслужби з питань праці. Обґрунтовуючи свою позицію, Анатолій Гончаренко навів ряд аргументів та посилань на норми права.

Наприкінці круглого столу присутні одностайно підтримали пропозицію звернутися до Міністерства економіки з викладенням обставин, що склались, оскільки звернення до Державної служби України з питань праці не дало жодного результату.

Україні важливо забезпечити справедливе та ефективне розслідування нещасних випадків на виробництві, щоб забезпечити права та безпеку своїх громадян. Це цілком узгоджується з прагненням країни до євроінтеграції і тому вимагає системних змін у роботі державних органів, підвищення прозорості та відповідальності, а також забезпечення доступу постраждалих до справедливого правосуддя.

Тільки шляхом вирішення цих проблем Україна може забезпечити безпеку та захист прав своїх громадян на робочому місці.