Впровадження інклюзивної освіти: черкаські реалії

Відтепер батьки дітей з особливими освітніми потребами можуть обирати у якому закладі навчатиметься їхнє чадо. Такі зміни регламентуються новим Законом про інклюзивну освіту. Раніше дітей з вадами здоров᾽я переводили на індивідуальне навчання вдома, відправляли до спецшкіл чи інтернатів.
Постає питання, чи готові українські навчальні заклади прийняти «особливих» учнів. Наприклад, у Черкасах інклюзивна освіта почала набирати обертів 5 років тому. Але досі не всі школи та садочки мають подібний досвід роботи.
За інформацією міського департаменту освіти та гуманітарної політики, у 2016-2017 навчальному році на інклюзивному навчанні у 27 класах 14 шкіл перебували 33 учні. За кількістю лідирували школи №6,10 та 34, де здобували освіту по 5 осіб з особливими потребами. Навчальний процес забезпечували 9 асистентів учителя. Біля навчальних закладів встановили пандуси, поручні та обладнали туалетні кімнати.
Детальніше ознайомитися із процесом впровадження інклюзивної освіти прямуємо до Черкаської школи №6, адже вона була однією з перших у місті, хто наважився на освітні зміни.
Минулого року у школі навчалося 5 учнів з особливими освітніми потребами, нині їх троє. З дітьми тут працюють логопед, дефектолог і практичний психолог. Основна мета – соціалізація. У школі також запроваджено ставку асистента вчителя. Він знаходиться поруч і допомагає учневі швидко зорієнтуватися у підручнику, знайти потрібну сторінку чи завдання.
Діти з вадами здоров᾽я, як і всі інші відповідають на уроках, а на перервах спілкуються з однолітками та беруть участь у позашкільних заходах. Деякі з них вирізняються творчими здібностями та навіть стають відмінниками.
Наші кореспонденти намагалися зв᾽язатися з батьками учениці з особливими потребами, та на жаль, вони відмовились від коментарів.
Вчителі зізнаються, що проблема з впровадженням інклюзивної освіти досі не вичерпана, адже часто батьки не визнають затримку розвитку своєї дитини, або ж навпаки, вирізняють її поміж інших. Тоді адаптація проходить складніше. На жаль, кількість дітей, що потребують інклюзивного навчання щороку зростає.

У черкаському музеї показали, як змінювалася шкільна освіта протягом сторіччя.