Про це свідчать результати журналістського розслідування, яке проводить телеканал Антена.
Робітник, що проводив дезінсекцію, відразу після інциденту, що стався 30 серпня 2019 року, показав постраждалим пляшку з препаратом, яким обробляли підвал. Препарат — упаковка, ємністю в один літр препарату K-Obiol 25 ЕС, KE, виробництва компанії “BAYER BAYER”.
З інструкцією та застереженнями на застосування цього препарату всі охочі можуть ознайомитися за посиланням. Препарат дозволений для використання в країнах ЄС та Україні. Але є одне істотне “але”. Препарат, яким управитель вирішив потруїти бліх у підвалі житлового будинку, має зовсім інше призначення. Його використовують для обробки та знезараження зерна та пустих зерносховищ, а також прискладської території. Препарат має вкрай високу концентрацію, тому при обробці використовується високе розведення. Вартість літрової пляшки на сьогодні становить в середньому 990 грн. І тому ця речовина вкрай вигідна у використанні.
А тепер про застереження. Виявляється, препарат заборонено використовувати ближче ніж 20 метрів до житлових приміщень і 10 метрів – до виробничих. Звісно, що відстань між підвалом та першим поверхом лише десять сантиметрів.
Ймовірно, що під час обробки підвалу речовина через тріщини в підлозі та технологічні отвори для сантехнічних труб та кабель-канали потрапила на вищі поверхи, де на той час перебували мешканці, які були отруєні препаратом.
До того ж у тій самій інструкції з використання присутня заборона використовувати препарат при вітрі більше за 3 м/с. Але вчора були пориви вітру понад 20 м/с. Враховуючи, що входи до підвалу були відкриті і знаходилися з підвітряного боку будинку, виник додатковий тиск, що сприяв швидкому поширенню отрути житловим будинком.
Станом на вчорашній день Андрій Бортник, який є фактичним керівником та власником групи компаній, об’єднаних під бренд “Нова якість“, вперто наполягає на своїй непричетності до отруєння. Називалися навіть доволі екзотичні причини — вороги НЯ провели диверсію з метою дискредитації Бортника.
Людмила Бордунос, заступник міського голови Черкас, яка опікується комунальною сферою, також на спішно зібраному брифінгу намагалася спростувати факт отруєння громадян і заявляла, що препарати, якими проводили обробку, є зовсім нетоксичними для людей. Однак виробник препарату – відома міжнародна компанія – має на цей рахунок власну думку. Проте чиновниця чомусь вважає, що винні в події занадто чутливі громадяни і журналісти, що розповіли про надзвичайну ситуацію.
Під процесуальним керівництвом Черкаської місцевої прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) Кримінального кодексу України.
Двоє дорослих, що постраждали в результаті розпилення інсектициду, досі перебувають у терапевтичному відділенні третьої лікарні, проходячи курс детоксикації. Отруєння викликало у них різке загострення хронічних хвороб.
Дивіться також: Двоє дорослих і п’ятеро дітей потрапили до лікарні з підозрою на отруєння після обробки працівниками “Нової якості” підвалу хімікатами від бліх