Низьке весняне водопілля може мати істотні й довготривалі негативні наслідки

З осені в нашому регіоні зберігається дефіцит опадів – випало лише 50% кліматичної норми. Підстильна поверхня річкових водозборів наразі характеризується високою водопоглинальною здатністю, розраховані коефіцієнти весняного стоку дорівнюють 0,1-0,2.

Про це пише на своїй сторінці у фейсбуку головний синоптик Черкащини Віталій Постригань.

На окремих річках області рівні води станом на сьогодні нижчі за середні багаторічні на 0,2-0,6 м. Водність річок переважно низька та дуже низька, на р. Рось (гідропост Корсунь-Шевченківський) утримується маловоддя.

По бічному припливу води до Кременчуцького водосховища також відмічається маловоддя. А рівень води у водосховищі в районі гідропосту Черкаси майже на 2 м нижчий позначки його повного наповнення.

До того ж, снігозапаси на території Білорусії та Росії, які є основними площами водозабору Верхнього Дніпра та Десни, на сьогодні практично відсутні.

Схожої ситуації чи адекватного аналогу за значеннями і процесами формування усіх чинників водопілля в області ще не було.

За розрахунками Українського гідрометеорологічного центру, гідрометеорологічна ситуація, що зараз склалася, вказує на високу ймовірність формування низької водності на річках області у весняний період.

Висока ймовірність формування низького весняного водопілля може мати істотні й довготривалі негативні наслідки:

– значно ускладниться процес наповнення дніпровського каскаду, що впливатиме на забезпечення водою населення і водоємких секторів економіки в літньо-осінній період;

– будуть обмежені можливості наповнення природним стоком середніх і малих водосховищ, ставків різних форм власності;

– може ускладнитися загальна водогосподарська й екологічна ситуація;

– у разі спекотної і сухої погоди влітку, маловоддя весняного періоду може перейти в маловоддя (гідрологічну посуху) літа-осені.

При дефіциті водних ресурсів погіршується і екологічна ситуація на водних об’єктах області. Тому підприємствам та водогосподарським організаціям, що займаються водопостачанням та водокористуванням, необхідно раціонально використовувати воду, а населенню – зменшувати застосування побутової хімії, облаштувати біоочищення стічних вод у приватному секторі.

Агрохолдингам і фермерським господарствам слід оптимально використовувати мінеральні добрива у сільському господарстві.