Блиск і злидні черкаської Соснівки

Елітний мікрорайон, де поруч уживаються жебрацькі халупи корінних мешканців та сучасне елітне житло з присадибними ділянками по півгектара землі – це сучасна черкаська Соснівка.

Тим, хто виріс на цій землі і живе в старих будиночках, вкрай важко оформлювати по кілька соток землі під домоволодінням. Черкаські нувориші прагнуть вижити «голоту» з мікрорайону та перетворити його на таку собі Санта-Моніку черкаського штибу.

Зазирнемо в історію мікрорайону. Його забудова почалася понад сто років тому. Заповідний бор, що існував більше ніж століття, за деякими даними, був закладений графом Воронцовим наприкінці 18 століття після входження Черкас разом із територіями правобережної України до складу Московії. Але за іншими джерелами, в Соснівці збереглася одна з ділянок історичного «Чорного» лісу», що до 16-17 століття вкривав територію Черкащини, але згодом під впливом індустріальної революції в Російській імперії був винищений.

Наприкінці 19 століття розпочалося масове будівництво в цьому районі дач та садиб черкащан. А на початку 20 століття Соснівка відома вже як курортне містечко поблизу Черкас, куди з усієї Європи приїздили лікувати сухоти.

Після жовтневого перевороту тут було побудовано кілька санаторіїв туберкульозного профілю. Під час Другої світової існував військовий шпиталь, де лікувалися аси Люфтваффе. Потім розпочався етап тривалого занепаду території, який тривав до кінця радянської доби.

До того самого моменту, як корумпована партноменклатурна еліта, яка перетворилася на успішних можновлаців та бізнесменів, розпочала процес забудови заповідних територій.

У середині 90-х частина лісу була тишком-нишком списана, а вже в період до 2006 року ліс було переведено в статус зелених насаджень загального користування. Тобто, ліс перестав бути лісом зі всіма наслідками, що витікали з того: розпочався процес активної забудови. Ліс було поділено на вулиці і розпочато масштабне будівництво маєтків.

Навряд чи переважна більшість багатіїв, що мешкають у Соснівці, зможуть підтвердити джерело своїх доходів, що дозволили їм будувати будинки, вартість окремих із них сягає мільйонів доларів.

Здебільшого це можновладці нинішні та колишні, депутати обласної та міської рад різних скликань, судді, прокурори, високопосадовці правоохоронних органів. І лише іноді — бізнесмени. Це та сама політична «еліта» міста, що формувала та формує суспільно-політичне життя Черкащини.

Соснівки не торкнулася люстрація. Оминуло полум’я Революції Гідності. І після нетривалого затишшя почалася нова хвиля знищення заповідного лісу.

Фактично територія на південь від вулиці Дахнівська вже вся в приватних руках. І навряд чи є сенс докопуватися до юридичних підстав забудови. Можете бути впевненими, що з документами тут у всіх усе в повному ажурі. На відміну від старої забудови поруч, яка просто заважає нуворишам жити і засвоювати території. Тобто, без перебільшення можна сказати: ця територія втрачена для громади.

Сьогодні забудовник, яскравий представник тих самих «еліт», замахнувся на залишки лісу, розташованого на північ від Дахнівської, вздовж берегових схилів. Які, до речі, мають статус заповідної території, що охороняється законом, і де розташовано чимало пам’яток археології.

Якщо сьогодні у міста немає коштів відродити колишню красу цієї заповідної території, то ми маємо, принаймні, запобігти її забудові. Адже рано чи пізно, хай через 50 або 100 років, але вже наші нащадки подякують нам, що ми зберегли головну перлину Черкас. Її символ та окрасу. Черкаська Соснівка унікальна. І від нас із вами залежить її майбутнє.