Суд може повернути «Черкасиобленерго» Стеблівську та Корсунь-Шевченківську ГЕС

Верховний суд України 17 жовтня розгляне касаційну скаргу ПАТ “Черкасиобленерго” у справі про незаконне відчуження з власності компанії Стеблівської та Корсунь-Шевченківської ГЕС.

“У лютому 2023 року Господарським судом Черкаської області договори купівлі-продажу цих ГЕС було визнано недійсними, проте вже у квітні Північний апеляційний господарський суд своєю постановою скасував рішення щодо повернення державі цих ГЕС”, — ідеться в пресрелізі “Черкасиобленерго”.

Як повідомлялося, Господарський суд Черкаської області рішенням від 20 лютого 2023 року задовольнив позов “Черкасиобленерго” щодо визнання недійсними договорів купівлі-продажу Стеблівської та Корсунь-Шевченківської ГЕС між компанією та зовнішньоекономічною асоціацією (ЗЕА) “Новосвіт” у 2015 році.

“Майнові комплекси Стеблівської ГЕС і Корсунь-Шевченківської ГЕС було відчужено за спірними договорами без проведення аукціону, без повідомлення Фонду державного майна України з метою приховування незаконних правочинів, унаслідок чого “Черкасиобленерго” і державі було завдано значної шкоди”, – ідеться в рішенні суду.

Як випливає з документа, оцінку відчуженого за спірними договорами майна для визначення його ринкової вартості, порушуючи вимоги закону “Про акціонерні товариства” та статуту “Черкасиобленерго”, було проведено без ухвалення наглядовою радою товариства рішення про залучення суб’єкта оціночної діяльності, а також затвердження ринкової вартості майна.

“Унаслідок незаконного проведення оцінки майна Стеблівської ГЕС та Корсунь-Шевченківської ГЕС як цілісних майнових комплексів в.о. голови правління товариства Кузьмінська С.А., яка уклала спірні договори від імені “Черкасиобленерго”, штучно занизила ринкову вартість цих двох ГЕС з метою уникнення передбаченої статутом ПАТ заборони на укладення нею самостійного рішення щодо вчинення правочинів щодо майна, ринкова вартість якого перевищує 5% вартості активів товариства”, – констатував суд.

За інформацією адвоката компанії “Ципін і Партнери” Марини Суткович, яка представляла інтереси “Черкасиобленерго” в суді, загальна сума збитків товариства внаслідок угоди купівлі-продажу двох ГЕС склала 139,5 млн грн.

“Однак уже 11 квітня Північний апеляційний господарський суд скасував рішення суду першої інстанції. Суд апеляційної інстанції відмовив у задоволенні позову “Черкасиобленерго” через те, що, на його думку, Кузьмінська С. А. не перевищила наданих їй статутом повноважень, правочини не були значними, а інші доводи суду першої інстанції є необґрунтованими”, – ідеться в прес-релізі.

Однак, як зазначила процитована в документі Суткович, у матеріалах справи відсутня незалежна, вільна від впливу сторін, судова оціночно-будівельна експертиза, а в її призначенні суд із незрозумілих причин відмовив.
“Північний апеляційний господарський суд був одностороннім і брав до уваги переважно докази ВЕА “Новосвіт”, чим було порушено принцип рівності та внаслідок чого обставини справи не були встановлені повно і всебічно”, – стверджує адвокат.

На початку 2022 року 46% акцій ПАТ “Черкасиобленерго” було передано від Фонду державного майна до Міністерства енергетики. Ще 25% акцій перебувають в управлінні ПрАТ “Українська енергозберігаюча сервісна компанія” (“УкрЕСКО”).

джерело