Гельмязівський психоневрологічний інтернат

Зношена постільна білизна, страви з маргарином і саморобні консерви: результати перевірки Гельмязівського психоневрологічного інтернату на Черкащині

У межах національного превентивного механізму працівниками регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області здійснено моніторинговий візит до Гельмязівського психоневрологічного інтернату (далі – Заклад), з метою перевірки додержання прав підопічних.

Під час моніторингового візиту встановлено, що заклад пристосований для тимчасового або постійного проживання осіб зі стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду. В закладі забезпечено в повній мірі надання медичної допомоги та соціальних послуг. На момент візиту в закладі перебувало 133 людини, з них 132 – особи з інвалідністю.

Дивіться також: ОПИТУВАННЯ: БІЛЬШІСТЬ ЧЕРКАЩАН НЕ ЗНАЮТЬ, ЩО ТАКЕ ПАЛІАТИВНА ДОПОМОГА

У Закладі наявний інформаційний стенд з контактними даними представників державних органів влади, Центру безоплатної правової допомоги, до яких підопічні можуть звернутися у разі порушення їхніх прав.

Під час особистого спілкування скарг на неналежне поводження підопічні не висловлювали.

Для мешканців Закладу організовується дозвілля з урахуванням інтересів і побажань підопічних: проводиться гурткова робота. Трудотерапія відбувається відповідно до призначень та за щоденним погодженням з лікарем.

Маломобільні та лежачі підопічні проживають в одноповерховому корпусі, підопічні, які можуть себе обслуговувати, — в двоповерховій будівлі. Територія закладу охайна та доглянута, в наявності зони для відпочинку мешканців інтернату: альтанки, лавки, привабливий ландшафтний дизайн.

Водночас встановлено порушення прав підопічних: під час перевірки харчоблоку було виявлено невідповідність ваги ікри кабачкової на сніданок, яка була зазначена в меню, при подальшому огляді приміщення кухні було виявлено 4 банки, які стояли окремо.

Адміністрацією Закладу не в повній мірі здійснюється забезпечення підопічних одягом, спідньою білизною, а також постільною білизною (подушками та ковдрами, які вже є зношеними, та вийшов строк їхньої експлуатації).

Також виявлено факти наявності непромаркованого одягу та спідньої білизни, шкарпеток. Враховуючи відсутність такого маркування, неможливо встановити, чи забезпечено підопічних нормами одягу, передбачених нормативними актами, а також це є порушенням права підопічних на гідні умови проживання та приватність.

У Закладі відсутнє перспективне меню, щоденне меню містить страви з маргарином (зокрема, макарони з маргарином). Моніторинговою групою також виявлено саморобні м’ясні консерви (які передаються родичами підопічних), строк та умови зберігання до потрапляння в Заклад, невідомі.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт та спрямовано відповідні акти реагування для усунення виявлених порушень.