У Смілі вшанували жертв концтабору «Шталаг 345», розташованого в роки Другої світової на території міста

11 квітня у Смілі вшанували жертв концтабору «Шталаг 345», розташованого в роки Другої світової на території міста. Завдяки спільним зусиллям  працівників смілянського краєзнавчого музею та детальним дослідженням краєзнавців із громадської організації  «Пошук. Сміла» вдалося точно встановити, де на території військової частини на вулиці Ротондівській у роки окупації Сміли діяв великий табір-лазарет для військовополонених, що мав назву «Шталаг 345». Нині тут височіє  хрест.

У Всесвітній день визволення полонених з фашистських концтаборів у Смілі на місці масових поховань жертв нацистів традиційно провели мітинг-реквієм. Віддати шану закатованим зібралися місцеві школярі, вчителі, ветерани.

Лист чоловіка, завдяки спогадам якого вдалося встановити місце масових поховань у Смілі, досі зберігають у Смілянському краєзнавчому музеї.

1943-го року табір військовополонених був розформований, а його в’язні вивезені до Німеччини.

До символічного хреста, що був встановлений силами небайдужих смілян, цього дня лягли живі квіти. На вже занедбаній території  ще збереглись будівлі, у яких утримувались тоді люди. Ці стіни точно пам’ятають всі жахи перебування тут полонених. І хоча ще не все досліджено в історії «Шталагу 345», пам’ять про невинно убієнних сміляни бережуть. Бо вона нині дарує спокій мертвим і додає сил живим.