Значна кількість пожеж в екосистемах відбувається внаслідок необережних або умисних дій людини. ПАТ «Черкасиобленерго» нагадує про те, що НЕ МОЖНА розводити багаття поблизу енергетичних об’єктів, особливо під повітряними лініями електропередач.

Відкритий вогонь на полях, через які проходять високовольтні лінії, здатен спричинити замикання, що може призвести до руйнівних наслідків. Висока температура спалює кисень і розріджує повітря, тому зникає ізоляційний повітряний прошарок між проводом і землею. Це може призвести до аварійного вимкнення лінії.

Дивіться також: СПЕЦІАЛІСТИ ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» ЗА МИНУЛИЙ РІК РОЗЧИСТИЛИ РЕКОРДНУ КІЛЬКІСТЬ ТРАС ПОВІТРЯНИХ ЛІНІЙ 35-154 КВ

Під дією неконтрольованого вогню провід лінії електропередачі також може перегрітися й обірватися, створюючи небезпеку ураження електричним струмом тих, хто знаходиться під ним. Небезпечними є і низові пожежі, адже від сухої трави можуть загорітися дерева, які потім падають на лінії електропередач, спричинюючи аварійну ситуацію.

Згідно з правилами охорони електричних мереж в охоронних зонах повітряних ліній ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

– розпалювати вогнища, палити, кидати непогашенні сірники або недопалки;

– розміщати постійні і тимчасові будівлі (дачі, будівельні вагончики тощо);

– складувати солому, сіно, дрова та інші горючі матеріали;

– розміщати звалища різних горючих і хімічнонебезпечних відходів.

Нагадуємо, уздовж повітряних ліній електропередачі відводиться охоронна зона (у повітрі і на землі), ширина якої залежить від напруги лінії і береться по вертикалі проекції крайніх проводів:

2 м – від проводів напругою до 1кВ;

10 м – від проводів напругою до 20 кВ;

15 м – від проводів напругою до 35 кВ;

20 м – від проводів напругою до 110 кВ;

25 м – від проводів напругою до 150-220 кВ.

По периметру трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв охоронна зона вважається – на відстані 3 м від огорожі або споруди.

Щоб захистити електромережі від пожеж, ПАТ «Черкасиобленерго» регулярно проводить позапланові інструктажі персоналу, який обслуговує електроустановки, технологічне та інженерне обладнання тощо. Також Товариство тримає на ретельному контролі стан пожежної безпеки на об’єктах та справність засобів пожежогасіння.

Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, відповідно до статті 77-1 за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища передбачено накладення штрафу на:

• громадян від 180 до 360 нмдг (від 3060 до 6120 грн);

• посадових осіб — від 900 до 1260 нмдг (від 15300 до 21420 грн).

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на:

• громадян від 360 до 720 нмдг (від 6120 до 12240 грн);

• посадових осіб — від 1260 до 1800 нмдг (від 21420 до 30600 грн).

Також відповідно до статті 270 Кримінального Кодексу України за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі – карається штрафом від п’ятдесяти до ста двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років. Теж саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Крім того, 3 березня 2022 року внесені зміни до Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. У статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. Відтепер такі дії розцінюються як кримінальний злочин, який передбачає покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

Тож ПАТ «Черкасиобленерго» закликає громадян відмовитися від практики спалювання сухостою, адже це може призвести до руйнівних наслідків.

У разі виявлення загоряння в охоронних зонах ліній електропередачі або на іншому об’єкті енергетики негайно повідомте за телефоном “101” пожежно-рятувальний підрозділ або зверніться за багатоканальними номерами кол-центру ПАТ «Черкасиобленерго» (0472) 33-87-87, (093) 170-40-57, (050) 434-87-87, (067) 690-48-48.

джерело

Від editor