норми шкільного харчування

Євген Клопотенко розповів, як діяти, якщо в школі годують не за новим меню

Минулого року МОЗ запровадив нові норми шкільного харчування. Загальні тези: менше хліба, менше солі, менше цукру, більше овочів, більше фруктів, більше м’яса. З 1 січня 2022 року ці норми набули чинності.

Український кухар Євген Клопотенко зі своєю командою розробив рецептури, що відповідають цим нормам.

Реагуючи на звернення батьків школярів щодо того, що насправді у школах нічого не змінилося, Євген написав поради батькам, як діяти, якщо школа не оновила меню або батьки вважають, що є інші порушення.

«Це моя ініціатива, щоб у школах знали, що та як готувати за новими правилами (до уваги ми взяли продукти, які школи реально можуть купити та ситуацію з обладнанням). Рецепти затвердили ДПСС та МОЗ (+ рекомендували їх на національному рівні). Так школи отримали вибір: самим створювати меню до норм або складати його на основі розроблених нами рецептів.

І от ваші діти повернулися після канікул до школи, там у їдальнях є якась їжа, але вам щось не подобається. Як ви можете зрозуміти та проконтролювати, наскільки все чесно:
Перше. Продивіться норми (посилання залишаю: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2021-%D0%BF#Text). Якщо їжа не відповідає прописаним там тезам, то це порушення.
Друге. Якщо у школі вже зараз відмовилися повністю від цукру та солі, то це не є коректним. Ми з командою спеціально пролобіювали перехідний етап. Це означає, що кількість солі та цукру мають зменшувати поступово.
Третє. Ситуація: у вашій школі оголосили, що там тепер складають меню за Євгеном Клопотенком. Ви можете подивитися, які страви я розробив, який вони мають вигляд та перевірити, чи схоже воно на їжу у вашій школі. Якщо є невідповідності, то це порушення. Щоб ви могли це проаналізувати, завдяки Україно-швейцарський проєкт Діємо для здоров‘я, моя команда створила на основі розроблених рецептур, детальні техкартки. Там є фото страв, покрокове приготування та інші подробиці. Все у вільному доступі, ось посилання: https://znaimo.gov.ua/techCards
Четверте. Якщо ви знайшли порушення, то можете попросити пояснень в адміністрації школи. Якщо школа не реагує, то ви маєте право звернутися до Держпродслужби. Для цього вони створили спеціального чат-бота у телеграмі: @derzhspozhivsluzhba_bot».

Кількість цукру, солі та хлібу в меню відповідають нормам, встановленим фахівцями МОЗ. Їх кількість знижена, але вони не заборонені. Нові норми розроблені в рамках ініціативи ВООЗ по запобіганню неінфекційних захворювань (зокрема, серцево-судинних захворювань та ожиріння). Нові норми покликані покращити здоров’я населення і є обов’язковими при розробці всіх меню в закладах шкільної та дошкільної освіти.

фото

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.