Напередодні свята Незалежності Росія посилила інформаційні атаки на Україну

Україна готується святкувати 30-річчя  своєї незалежності. Є успіхи, є й проблеми, але держава не стоїть на місці, а впевнено рухається  шляхом європейського розвитку. Важливо одне – зупинятися  не можна. Бо варто пам’ятати, що  кремлівська влада стежить за нашими здобутками, пильнує найменші наші похибки  та тільки й очікує помилок і шукає серед українців  тих, хто готовий грати на руку  ворогові, дестабілізуючи ситуацію в державі.

Адже аж надто болючим є  для Росії 30-річчя нашої незалежності. Дуже неприємно кремлівській владі бачити формування української політичної ідентичності й зростання популярності української мови, наші успіхи у будь-чому: у сільському господарстві  чи  мистецтві,  медицині чи спорті. Тому В. Путін саме зараз оприлюднив  свою статтю, повну типових кремлівських вигадок про «один народ», «спільну історію», «спільне походження», «спільну державу», навіть «спільну мову». Стаття аж кишить історичними фальсифікаціями.  Це сигнал,   завдяки якому тисячі російських істориків отримають нові  замовлення на переписування історії. А ще це намагання знайти серед українців потенційних запроданців, історичних невігласів або й просто  довірливих людей, які б, як колись у 2014 році мешканці частини Донбасу,  повірили кремлівській пропаганді й діяли  проти української влади, обраної народом.

Незрозуміло російському диктаторові з хворобливими імперськими амбіціями, що українці вже давно  самоідентифікувалися як нація. Вони на власному гіркому досвіді пересвідчилися, що ми не  «один народ», як намагається переконати українців, росіян та увесь світ кремлівський президент. Нині українці – єдина нація, яка складається з громадян різного етнічного походження, різних конфесій і мовних спільнот. Й у нас склалася власна політична культура, демократичне  ставлення до прав і свобод людини. Нарешті, українці відчувають свою причетність до європейської цивілізації.

Але, на жаль,  і дехто з українців забуває, що нині Україна є плацдармом, де Кремль в повному обсязі використовує всі засоби «гібридної» війни – від військового вторгнення на територію країни, диверсійних акцій, кібератак, економічних санкцій, підбурювання сепаратистських настроїв – до широкомасштабних інформаційних диверсій. Російська агресія вже принесла країні численні страждання і втрати – загинули тисячі українських громадян, втратили домівки  1,8 млн. внутрішніх переселенців, було окуповано 44 тис. кв. км. території та зруйновано 20% промислового потенціалу.

Останнім часом набули значної інтенсивності провокації путінських пропагандистів та їхніх  малочисельних українських посіпак у засобах масової інформації та мережі Інтернет. У соціальних мережах створюються десятки груп антидержавного спрямування, під керівництвом спецслужб російської федерації працюють тисячі ботів та тролів, які займаються розповсюдженням інформації провокаційного характеру та закликають українців до непокори, деструктивних дій,  участі у протестах.

Основна мета таких дій – дестабілізація суспільно-політичної ситуації в Україні. А ще інформаційні операції РФ мають за мету формування в патріотичних верствах населення відчуття розчарування й зневіри; посилення в проросійськи налаштованого населення бажання відновити діалог із РФ на умовах Кремля; зміна чинної української влади й політичної еліти на проросійську.

При цьому  арсенал методів та тем пропагандистських атак дуже різноманітний: від використання відверто фейкової інформації про дії влади й до формування у населення сумнівів у будь-яких її діях (наприклад, намагання спровокувати негативне ставлення до вакцинації від ковідної інфекції). У хід ідуть замовні статті і фейкові розповіді липових «очевидців», використання банерів та біл-бордів певного змісту, поширення різноманітних пліток і чуток й т.п. Завдання усіх цих засобів інформаційної війни –  мобілізація, залучення людей до протестного руху, максимальне поширення інформації деструктивного характеру. Іноді пропагандисти намагаються спрямувати протести проти громадських діячів різного рангу, спровокувати користувачів соцмереж, читачів або глядачів на відверті погрози, порушення громадського порядку.

Зрозуміло, що РФ (принаймні доки існуватиме її нинішній політичний режим) буде продовжувати  інформаційну агресію проти України.  Очевидно також, що навіть у випадку «заморожування» ситуації на Донбасі, слід очікувати зміцнення і подальшої активізації головного напряму російської агресії – інформаційного. Причому ця медіа-експансія буде активізуватиметься по мірі просування України на європейському та євроатлантичному шляху.

Перед тим,  як піти на протестну акцію чи поширити антидержавні фейки чи зображення, що паплюжать честь і гідність  українців, української влади  або розповсюдити  інформацію, яка закликає українців до непокори та порушень правопорядку,  варто ретельно поміркувати, кому це вигідно. А українським користувачам соціальних мереж не завадить добре замислитись, що, захищаючи прокремлівські канали, поширюючи проросійську пропагандистську інформацію, вони будуть нести відповідальність за антидержавну діяльність та  за антиукраїнську пропаганду. Усім, хто планує брати участь у антидержавних акціях, порушувати правопорядок, не зашкодить запам’ятати: відповідальність за будь-які протиправні дії є невідворотною. Ця відповідальність регламентується відповідними статтями ККУ.

Згідно Статті 109 «Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади»  дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змова про вчинення таких дій, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.  Публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією майна або без такої. А от якщо  вказані вище дії  вчинені представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, вони вже караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією майна або без такої.

Згідно Статті 110 «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України» умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією майна або без такої. Якщо вони вчинені представником влади, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі,  караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої. А вказані вище

дії, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків, вже караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна або без такої.

Згідно статті 296 «Хуліганство», тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, –   карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. Якщо ці дії вчинені групою осіб, вони караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до чотирьох років.

Хуліганські дії, вчинені повторно, чи пов’язані з опором представникові влади або представникові громадськості, який виконує обов’язки з охорони громадського порядку, чи іншим громадянам, які припиняли хуліганські дії, караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років. Якщо при цьому застосовується вогнепальна, холодна зброя чи інший предмет, спеціально пристосований або заздалегідь заготовлений для нанесення тілесних ушкоджень, – слідує  позбавлення волі на строк від трьох до семи років.

            Та й  Стаття 293 «Групове порушення громадського порядку» попереджає, що організація групових дій, що призвели до грубого порушення громадського порядку або суттєвого порушення роботи транспорту, підприємства, установи чи організації, а також активна участь у таких діях –  караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

            Тож, будьмо гідними громадянами своєї держави й зустрічаймо 30 річницю її Незалежності з надією й готовністю брати активну участь у її розбудові.